Dofe 

29.02.2020
Expedice na Trojmezí
Expedice na Trojmezí

 DofE

Možná jste už někde zaregistorvali zmínky o DofE, neboli Duke of Edinburgh's International Award. Jako jeden z účastníků se vám pokusím vysvětlit, o co vlastně jde a proč je fajn se zapojit.

Co to DofE vlastně je?

DofE je program, jehož cílem je motivovat lidi v našem věku, aby se ve svém volném čase něčemu smysluplnému věnovali a posouvali se dál v činnostech, které je baví a můžou být v životě užitečné.

Aktivity

Po přihlášení si ze všeho nejdříve musíte zvolit aktivity a určit cíle pro 3 části:

Rozvoj talentu
V rámci této části se můžete věnovat například studiu jazyků (nad rámec toho co kvůli škole dělat musíte), kreslení, hře na hudební nástroj... nebo různým jiným činnostem. Každého určitě napadne něco, co dělá a chce se v tom zlepšit, nebo něco co se vždycky chtěl naučit. DofE je docela dobrý způsob jak se dokopat začít/pokračovat a taky u té činnosti vydržet.

Sportovní aktivita
Tady si vyberete jakýkoli typ sportu, kterému se chcete věnovat. Neděste se, pokud nejste zrovna sportovní typ - nikdo vás nenutí jít běhat maraton nebo zlézat Mount Everest, můžete si vybrat cokoli, na co se cítíte. (Věřte, že já jako docela výstižný příklad antisporta vím dobře, o čem mluvím - důkazem vám budiž, že stále žiju, neudusila jsem se při běhu a nepřizabila na bruslích.) A co se týče motivace - pohybem určitě neuškodíte svému zdraví, a trocha kondice je věc, která se v běžném životě zatraceně hodí (stačí trochu nestíhat vlak/autobus...).

Dobrovolnictví
V této oblasti si vyberete nějaký způsob, jak pravidelně pomáhat svému okolí. Možnosti jsou opět široké - venčení psů z útulku, práce pro nějakou organizaci, doučování dětí, dělání společnosti seniorům, něco pro přírodu... Můžete tak pomoct dobré věci podle svého výběru. Po chvilce přemýšlení taky můžete přijít na něco, co se i vám hodí dělat nebo naučit (Já třeba zpracovávala překlady pro jednu nadaci - tedy další angličtina navíc).

Čtvrtou částí programu je Expedice. Na té se domlouváte se skupinkou dalších lidí zapojených do DofE, a jdete společně. Vyberete si nějaké zajímavé místo, kde jste ještě nebyli, a nějaký cíl, co na výpravě budete plnit - například něco pozorovat, zjišťovat, a následně zpracovat do nějakého výstupu. Během celé expedice jste odkázáni na sebe a svůj tým - trasu a cíl volíte vy, všechno, co potřebujete, si musíte nést s sebou, a vymyslet, kde budete spát. Cestou si nemůžete jen tak zajít na oběd nebo cokoli koupit, a spát nejdete do placeného hotelu, ale někam ven. Před hlavní expedicí je ještě jedna menší, cvičná, na které si vyzkoušíte základní věci a ověříte, že jste schopní si najít místo kde spát a zajistit něco k jídlu, neztratit se a nepozabíjet se v týmu následkem hádek.

Pro splnění DofE se každé z aktivit musíte věnovat určitou dobu - to závisí na úrovni, kterou plníte - alespoň jednu hodinu týdně. Nemusíte ale dělat všechny aktivity najednou, můžete splnit jednu a pak teprve začít s druhou. Na místě je zvážit, jak jste na tom s časem, a taky vybrat aktivity, u kterých jste schopní to vydržet a nezabalit to po čtrnácti dnech. Též je důležité si dát realistický cíl, protože nerealistický umí pěkně demotivovat, což nepotřebujete.

To, že aktivity plníte, průběžně zaznamenáváte do aplikace, musíte to nějakým způsobem doložit. Což mi připomíná, že mám co dělat - aktivity mám hotové, záznamy stále čekají na to, kdy spatří světlo světa. Don't be like me.

Úrovně

Bronzová - dvěma aktivitám se věnujete 3 měsíce, jedné 6 měsíců - volba té delší je na vás. Na expedici musíte být alespoň 2 dny přes noc.

Stříbrná - aktivitám se věnujete 6 měsíců, pokud nemáte bronzovou úroveň tak jedné z nic 9 měsíců. Na expedici musíte být alespoň tři dny a dvě noci.

Zlatá - aktivitám se věnujete 12 měsíců, pokud nemáte stříbrnou úroveň, tak jedné z nich 18 měsíců. Expedice je delší, a zlatá úroveň obsahuje ještě nějakou akci s pobytem - zde ale nevím víc podrobností, zatím na zlaté nejsem.

Úroveň dokončíte, když dokončíte všechny aktivity. Pak vás čeká slavnostní ceremonie, kde dostanete certifikát o tom, že jste DofE absolvovali. Ten se vám pak může hodit třeba při přihlášce na nějaké zahraniční univerzity, nebo třeba při hledání práce. Je to důkaz, že jste aktivní lidi, a byli jste schopní na něčem dlouhodobě pracovat - a to se v dnešní době hodí.

Osobní komentář

Za sebe můžu DofE jen pochválit. Mně to dost pomohlo dokopat se pravidelně věnovat věcem, které bych jinak odkládala, pohnout se i mimo hodiny tělocviku a hnout prstem pro lidi a planetu.

Co se týče mých aktivit...
V rámci talentu jsem na bronzové úrovni pilovala angličtinu. Těmi eseji bych si mohla vytapetovat pokoj, a DofE nejspíš vděčím za složené CAE - jinak bych se dřív uprokrastinovala, než bych vůbec něco začala dělat. Teď na bronzové úrovni čtu francouzské knížky.
Jako sport jsem si na bronzové úrovni vybrala běhání. Dobrý efekt vidím pokaždé, když můj vlak či autobus neodjíždí beze mne. Na stříbrné úrovni jsem se věnovala in-line bruslení - aktivitu jsem naštěstí dokončila dřív než by mi to sníh zničil, teď čekám na příhodný stav cest k dalšímu pokračování.
Dobrovolnictví jsem na bronzové úrovni plnila překládáním různých materiálů pro jednu nadaci. Na stříbrné úrovni teď tvořím webovky, na kterých se snažím přehledně shrnout hlavní globální problémy, vysvětlit, proč to problémy jsou, navrhnout, jak to řešit a apelovat na ostatní, aby nebyli lhostejní a s tím řešením pomohli. Taky jsem dělala osvětu podobného typu na několika přednáškových akcích. Pro dobrovolnictví jsem si záměrně vybrala věci, které se dají dělat z domova kdykoli se rozhodnu si k nim sednout, protože vím jak jsem na tom s časem, a těžko by se mi někam pravidelně docházelo, když v Ostravě nejsem pořád. Tím chci říct, že i takhle se jde zařídit a zvolit vhodné aktivity i v komplikovanějších podmínkách.

Na expedici jsme byli na Trojmezí. Fajn místo, fajn skupinka lidí... co dodat. Jen to místo na spaní byl boj, to je tak když člověk počítá s altánem, a Slováci mají v altánu plno jehličí a větví, na co nejde lehnout, Češi naprosto příšerný binec, a Poláci jsou bez altánu. A rozhodně jsme poučení přes den nevtipkovat na témata, která v noci už tak vtipná nepřijdou... naše skupina asi nikdy nezapomene na medvědy a zvonečky - a zatraceného papouška se zvonečkem z místní vesnice...

Závěrem tedy chci říct, že DofE rozhodně doporučuju každému, kdo se nebojí na sobě trochu pracovat a něčemu se věnovat. A jen tak mezi námi, pokud jste z mé školy, na stříbrné úrovni by se nám hodilo pár lidí na expedici, takže vás rádi uvítáme v týmu :-)  

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky